Dil Kurslarımız

Yds Kursları İzmir Hacettepe


YDS / YABANCI DİL BİLGİSİ SEVİYE TESPİT SINAVI
YDS’ye, doçent adayları ile doktora ve sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak adaylar ve yüksek lisans programlarına başvuru yapacak mezunların başvuru yapması ve bu kategorilerde yeterlilik elde etmek için sınav sonrası akademik eğitime başvuracakları üniversitenin belirlediği puanı almaları gerekiyor.
Sınava ayrıca lisans öğrencileri, KPSS A Grubu Öğretmenlik Sınavı’nda dil puanı hesaplanacak adaylar, tıpta uzmanlık ile diş hekimliğinde uzmanlık sınavlarına girecekler, yurtdışı denklik sınavlarına hazırlananlar ve memuriyette dil tazminatı alacak olan adaylar da girmektedir.
YDS ilkbahar ve sonbahar dönemi olmak üzere ÖSYM tarafından yılda 2 kez gerçekleştirilen bir sınavdır.
Yabancı dillerden yalnızca 5’i yılda iki kez uygulanır: Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça. YDS bünyesinde yer alan diğer yabancı dillerin sınavları yılda 1 kez ilkbaharda gerçekleşir.
YDS ilkbahar dönemi sınavı Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish dili), Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch dili), İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca (Ukraince) ve Yunanca dillerinden gerçekleşir.
Sonbahar dönemi sınavı ise sadece Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça branşlarından oluşacak.
Sınav süresi toplam 150 dakikadan oluşup adaylara toplamda 80 soru yöneltilir.

YDS puanları ve buna bağlı olarak bulunulan yabancı dil seviyesi tüm adaylar için geçerli olmak üzere 100 tam puan üzerinden hesaplanır.

90 - 100 arasındaki puanlar (a) seviyesi,
80 - 89 arasındaki puanlar (b) seviyesi,
70 - 79 arasındaki puanlar (c) seviyesi,
60 - 69 arasındaki puanlar (d) seviyesi,
50 - 59 arasındaki puanlar (e) seviyesini ifade eder.

ÖSYM’nin aldığı karara göre YDS sonuçları kurumların kendi mevzuatındaki geçerlilik süresine tabi olacak. YDS geçerlilik süresini başvuru yapılan kurum (üniversiteler, ve diğer kurumlar) belirleyecek.
Bununla birlikte YDS sonuçları yabancı dil tazminatı ile ilgili olarak; 375 sayılı kanun hükmünde kararnamenin 2. Maddesine göre, sınavda alınacak puanlar sınav tarihinden itibaren beş yıl süreyle geçerli olacak.
Sınav puanının doktora başvuru sürecinde en az 55, doçentlik başvuru sürecinde de en az 65 olması tavsiye edilmektedir.
Sınav başvuru ücretinin en az 90 tl olması bekleniyor.

DAHA FAZLA BİLGİ ALMAK İÇİN FORMU DOLDURUN, SİZİ HEMEN ARAYALIM